Výstava Čestmíra Sušky v Ostravě se odehrává v kulisách zachráněné industriální památky
20. 9. 2022

Světoznámý sochař a výtvarník Čestmír Suška vystavuje v Ostravě. Výstava Věci venku byla zahájena 21. září 2022 v revitalizovaném objektu národní kulturní památky výklopníku uhlí v areálu Dolní oblasti Vítkovice.

„Výstavu Čestmíra Sušky můžeme vnímat jako významnou kulturní událost s nadregionálním přesahem. Lidé díky ní také poprvé nahlédnou do výklopníku uhlí, což je unikátní objekt a národní kulturní památka v areálu Dolní oblasti Vítkovice, který se díky práci mnoha nadšenců a také evropské dotaci podařilo zachránit před dalším chátráním. Výstavu i zpřístupnění výklopny uhlí symbolicky provází číslo 70. Právě tolik let je autorovi výstavy a stejně stará je také budova výklopníku,“ uvedl Daniel Konczyna, ředitel neziskové organizace SOBIC, která výstavu připravila a je budoucím provozovatelem revitalizovaných památek výklopníku a mlýnice uhlí, které procházejí rekonstrukcí.

Výstava Věci venku zahrnuje na šest desítek exponátů, které provází tvorbou Čestmíra Sušky od 80. let 20. století do současnosti, včetně několika děl z posledních let. Většina z nich je vzhledem k názvu expozice paradoxně umístěna uvnitř objektu výklopníku, další ve venkovních prostorách poblíž objektu.

Výstava je zpřístupněna pro veřejnost od čtvrtka do neděle od 10 do 18 hodin. Zájemci si mohou rovněž domluvit komentovanou prohlídku výklopníku uhlí. Výstavu zajišťuje nezisková společnost SOBIC díky finančnímu příspěvku Moravskoslezského kraje.

Z médií: Výklopník uhlí v Dolních Vítkovicích se proměnil ve skvostnou galerii. Tři patra zaplnil sochař Čestmír Suška.

Čestmír Suška: Věci venku

21.9.-31.12.2022 –  výstava prodloužena do 24.2.2023

čt – ne 10-18h

základní vstupné 100 Kč
zvýhodněné vstupné 70 Kč 
(děti 6-15 let, studenti 15-26 let, SENIOR PAS 55-65, ZTP, doprovod ZTP – max. 1 os. zdarma)
rodinné vstupné 180 Kč 
(min. 3 osoby)
skupiny  70 Kč/os. 
(min. 8 osob)
děti do 6 let, senioři 65+   zdarma

Výstavu Čestmír Suška 2022: Věci venku. Udržitelné umění pro budoucnost / Sustainable Art for the Future pořádá SOBIC, z. ú., za finanční podpory Moravskoslezského kraje.